گروه "تیکیز" شش آهنگ نیومن را در سالهای 1967 و 69 اجرا نمودند. دراین دوره بود که نیومن رابطه بلند مدت و حرفه ای خود را با لنی وارونکر (Lenny Waronker) آغاز نمود. وارونکر مسئول بستن قراداد برای گروههای مختلف با شرکت ضبط آتمن بود و در عوض او نیومن، لئون راسل و وان دیک پارکز (Van Dyke Parks) را برای اجرا و ضبط در این گروهها معرفی کرد. در اواخر 1966 وارونکر به عنوان برنامه ریز شرکت ضبط A&R توسط وارنر بروس (Warner Bros) انتخاب شد.

ضبطها و رابطه دوستانه ای را که با نیومن، راسل و پارکز به وجود آورد، آغاز فعالیتی خلاقانه و حرفه ای بود و این همکاری یکی از کلیدهای موفقیت بروس به عنوان دارنده کمپانی ضبط موسیقی راک شد. در سال 1968 رندی نیومن موفقیتهای چشمگیری کسب کرد. بسیاری از هنرمندان بزرگ آثار وی را اجرا کردند و شعر "فکر می کنم امروز باران خواهد بارید" از استانداردهای اصلی سرایندگی شعر بود.

در سال 1970 هری نیلسون آلبومی را عرضه کرد که تنها آهنگهای ساخته نیومان بود، این آلبوم به نام "12 شعر" در سالهای 1970 عرضه شد و در لیست بهترین آلبومهای مجله رولینگ استون در رده ششمین آلبوم برتر دهه 70 قرار گرفت. رندی نیمون در اجرایی زنده (Randy Newman Live) اولین آلبوم وی بود که بر روی LP ضبط شد و بر روی بیلبورد در رده 191 جای گرفت.

آهنگ "می توانی کلاهت را اینجا بگذاری" توسط هنرمندان بسیاری اجرا شد و اجرای تام جونز از این اثر در فیلم "مونتی کامل" (The Full Monty) در سال1997 استفاده شد. نیومن آلبوم "پسرهای پیر خوب" (Good Old Boys) را با اشعاری به نشانه مخالفت به برنامه تلویزیونی "smart-ass New York Jew" ساخت که در آهنگهای این آلبوم از نژاد پرست های جنوب و تعصب شمال شرقیهای آمریکا سخن گفته است.

"قاتلین کوچک" 1977 اثری است که در آن زبان طعنه آمیز نیومن توسط بعضی از ادیبان مورد بحث و مجادله قرار گرفت، این آلبوم از بهترین فروش برخوردار بود. آلبوم سال 1983: "مشکل در بهشت" شامل آهنگ: "من عاشق لس انجلس" که مضمون آن انتقاد و هم تمجدید از شهر لس انجلس بود، به بازار آماد. آنطور که نیومن در مصاحبه سال 2001 بیان نمود: "نوعی بی توجهی و سردی در لس انجلس وجود دارد که من عاشق آن هستم، ماشین بدون قفل و مرد مو قرمز و پسر بچه های ساحل"...

همچنین آهنگ "دختر احساساتی" در این آلبوم می باشد. در سالهای بعدی، نیومن بیشتر بر روی ساخت موسیقی فیلم متمرکز شد، اما دوره ای سخت در زندگی شخصی اش محسوب می شد. وی پس از 20 سال زندگی مشترک از همسرش جدا شد و همچنین در این دوره به دلیل بیماری از لحاظ فیزیکی بسیار ناتوان شد. نیومن سه آلبوم را به عنوان خواننده و هم سراینده عرضه نمود: "سرزمین رویاها" 1988، "عشق بد" 1999، "چنگ ها و فرشته ها" که این آلبوم در 5 آگوست 2008 عرضه شد. "سرزمین رویاها" شامل بهترین آهنگهای نیومن می باشد: "پول است که اهمیت دارد" (It's Money That Matters) و "چهار چشم".

"دلم برایت تنگ شده" در آلبوم "عشق بد" از جمله آهنگهایی است که به نوعی زندگی خود نیومن را بیان می کنند و اشاره به همسر اولش دارد. وی همچنین بسیاری از اشعار اولیه ای خود را همراه با گروه و پیانو نوازی خود، ضبط نمود. در سال 2005 "لویزینا" ساخته سال 1927 نیومن به عنوان سرود ملی آمریکا از رادیو و تلویزیون پخش شد که اشاره به دغل بازی شهرداری نیواورلینز در این شهر در سال 1927 دارد، نیومن در همان سال اعلام کرد: "رئسای شهر تصمیم گرفتند سیلی در شهر راه بیفتد، سوراخی در دیواره رودخانه به وجود آوردند و سیل به مزارع پنبه حمله ور شد!"

در تابستان 2006 در سفر اروپا، سه اثر خود را برای اولین بار اجرا نمود: "غارپیمایی در خاطره لین"، "از دست دادن تو" و قطعه ای که از لحاظ سیاسی مجادله برانگیز شد به نام: "چند کلام به دفاع از کشورمان" که در این آهنگ، نیومن آمریکا را چون امپراطوری می داند و جنگ و وحشت و دادگاه عالی را زیر سوال می برد و می گوید: "این امپراطوری همانند باقی، از بین می رود." هر سه این قطعه ها بعدها در آلبوم 2008 "چنگ ها و فرشته ها" (Harps and Angels) ظاهر شدند.

در سال 2000 برنامه "قطعه سواحل جنوب" به نام "تحصیل از رندی نیومن" که به نوعی شبیه سازی زندگی هنرمند را به نمایش می گذارد، پخش شد.


Randy Newmanمنبع:
http://ahang-bikalam.blogsky.com