نیومن از دانشگاه Yale فارغ التحصیل شد و فعالیتش در این حرفه را با ساخت موسیقی برای فیلم Reckless شروع کرد. آغاز موفقیت نیومن در سال 1994 زمانی بود که همزمان نامزد 2 جایزه اسکار برای فیلم های Little Newman و The Shahwshank Redemption شده بود.

این آهنگساز خلاق موفق به دریافت اسکار برای فیلم American Beauty و همچنین ساخت موسیقی برای فیلم هایی همچون Road To Perdition، Finding Nemo ، Pay It Forward ، Erin Brockovich ، The Good German و Wall-E شده است. نیومن همچنین در ساخت موسیقی سریال فعالتهای بارزی داشته که شامل مجموعه آثاری مانند Boston Public و Angles In America می باشند. در این رابطه موسیقی مجموعه تلویزیونی Six Feet Under در سال 2003 برای نیومن دو جایزه Grammy به ارمغان آورده است.

نیومن در هفتاد ونهمین مراسم اسکار در بخش افتتاحیه برنامه که با اجرای Errol Morris همراه بود بدین شکل واکنش نشان داد که اعلام کرد، هفت بار نامزد اسکار بوده و برنده نشده و با احتساب برنده نشدن در مراسم امسال ، هشتمین بار است که جایزه را دریافت نمی کند!

به هر حال به نظر کارشناسان موسیقی فیلم های اخیر نیومن (از سال 1980 به بعد) مشخصاً برای خود فیلم ساخته نشده اند و به خاطر همین هفت موسیقی قبلی فیلم های نیومن ازجمله مستند مایکل مور بنام Sicko فقط شایان تقدیر بوده و نه دریافت جایزه اسکار . بعنوان مثال قسمتی از آهنگ Brooks was here که در فیلم The Shawshank Redemption استفاده شده در پس زمینه موسیقی Seal بنام My Vision نیز به کار گرفته شده است.منبع:
http://ahang-bikalam.blogsky.com